/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));

Spis treści:

1. Darmowe ogrzewanie słoneczne – jak to działa ?
2. Jak ogrzać dom najtaniej. Bezobsługowy system również dla alergików
3. Koszt instalacji
4. Co to jest podczerwień ?
5. Sposoby ogrzewania domu

Czym są folie Red Snake?

Fotowoltaika w domu – oferta

 

Czym jest Darmowe Ogrzewanie Słoneczne ?

Darmowe ogrzewanie słoneczne to realizacja idei domów zeroenergetycznych. Dom wytwarza tyle energii ile potrzebuje.Można tego dokonać tylko przy pomocy odnawialnych źródeł energii.
Jest to potoczna nazwa całego systemu : fotowoltaika  + ogrzewanie foliami grzewczymi ( czyli energia ze słońca + wykorzystanie tej energii do ogrzewania domu ). Koszt kompletnego systemu darmowego ogrzewania z foliami jest niższy od niektórych źródeł ogrzewania bez fotowoltaiki.
( wyliczenia w dalszej częsci ) 

Darmowe ogrzewanie w 3 krokach:

1. Produkujemy energię przez cały rok

2. Przechowujemy niewykorzystana energię w sieci 

3. Pobieramy w momencie kiedy potrzebujemy

Ten proces zachodzi automatycznie. Pozwala na to system rozliczeń z zakładem energetycznym ( 20 % z magazynowanej energii zostaje w sieci ) 

Jak ogrzewać dom najtaniej? Jak ogrzewać dom komfortowo ?

Przekazanie ciepła – czy klimą (nadmuch), czy pompą ciepła – podłogówka ( podczerwień )  czy foliami grzewczymi (podczerwień )  –  przy wyborze należy porównać KOMPLETNY system grzewczy, na który składa się:

– element grzewczy ( folie, pompa ciepła, kocioł )
– materiały instalacyjne ( przewody, rurki, złączki)
-usługa montażu
– sterowanie

Uwzględnić należy również koszt i częstotliwość serwisów oraz straty przy transporcie ciepła. 

Coraz częsciej najważniejszym aspektem jest również bezobsługowość . Dla dociekliwych ważnym będzie również fakt wymiany np. kotła po kilkunastu latach użytkowania  ( lecz nie da się tego policzyć )

Od czego zależy koszt ogrzewania domu?

1. Energooszczędność domu. Zapotrzebowanie na energię.

2. Powierzchnia ogrzewana

3. Temperatura utrzymywana w pomieszczeniach

4. Wentylacja mechaniczna lub jej brak

5. Wydajność systemu ( nie samego elementu grzejnego)

 

Przedstawiamy to na przykładzie folii grzewczych oraz pompy ciepła powietrze-powietrze.

Darmowe ogrzewanie słoneczne w różnych wariantach

1. Folie grzewcze Red Snake + fotowoltaika – zdecydowanie najtańszy kompletny system grzewczy na podczerwień z kosztem użytkowania 0 zł   –  bez kominów, kotłowni itp.

Sposoby montażu folii:

a)  wersja – ogrzewanie sufitowe  

! CIEPŁO ODDAWANE Z PROMIENNIKA ROZCHODZI SIĘ W TYM KIERUNKU, W KTÓRYM ZOSTAŁO WYEMITOWANE !
Również z góry na dół. Nie ma tutaj możiwości aby ciepło “uciekało” do góry

Przy ogrzewaniu sufitowym występuje  rozchodzenie się ciepła od góry w stronę absorbera ( nas, mebli ) co może przypominać ogrzewanie słońcem.  Komfort cieplny zachowamy przy niższej temp. o 1-2 stopnie w stosunku do np. kaloryferów. Podłoga również jest ciepła ( ale nie gorąca rzecz jasna) , lecz pod gres zalecam folie podłogowe dla lepszego komfortu ( gres nie nagrzeje się od sufitowego tak jak panele podłogowe, parkiet )
Sterowanie termostatami pozwala na nagrzanie pomieszczenia do dowolnej temperatury w dowolnej porze dnia  z dowolnego miejsca na ziemi w najszybszym czasie, w porównaniu do innych metod.

BRAK EFEKTU BEZWŁADNOŚCI – akumulowanie jest nieopłacalne. Nagrzana wylewka przy słonecznym dniu sprawia, że w pomieszczeniu jest za gorąco – otwieramy okno , czyli marnujemy ciepło. Ale miłośnicy akumulacji lubią testować i szukać swojego komfortu. Dlatego ” jak kto woli”

b) wersja: ogrzewanie mieszane – zastosowanie ogrzewania z przewagą sufitowego  oraz podłogowego w miejscach gdzie położymy gres. W większości przypadków tylko kuchnia, salon.

c) wersja: ogrzewanie podłogowe – w całym domu podłogówka z folii grzewczych

Koszt KOMPLETNEGO (materiał + montaż ) systemu mieszanego ( z przewagą sufitowego)  dla domu z zapotrzebowaniem Eu 7200 kwh oraz powierzchni domu  240 m2 (pow. ogrzewana 160 m2 )  – 16 800 zł
Darmowe ogrzewanie uzyskamy z fotowoltaiką 8,4 KWp. Łączny koszt PV z foliami  52 000 zł.
Bez fotowoltaiki na ogrzanie tego domu folie zużyją nie więcej niż 7200 KWh energii elektrycznej/rok. ( dane z Charakterystyki Energetycznej budynku )

Koszt kompletu z montażem i gwarancją 25 lat: można przyjąć obliczenia:
100 zł/m2 powierzchni ogrzewanej – sufitowo np.  100 m2 = 10000 zł  + fotowoltaika ~ 22 000 zł = 32000 zł z montażem  ( ogrzewamy za 0 zł rocznie )
150-170 zł/m2 powierzchni ogrzewanej – podłogówka np. 100m2*150 zł = 15000 zł + 22 000 zł = 37000 zł z montażem  ( rachunki za ogrzewanie 0 zł ) 

2. Pompa ciepła powietrze-powietrze – 1/4 z energi elektrycznej, 3/4 z powietrza. Zużyje mniej prądu niż folie, potrzebuje odpowiednio mniejszej instalacji fotowoltaicznej ale jako KOMPLETNY system grzewczy jest droższa, podlega serwisom, i posiada w swej konstrukcji elementy ruchome, hydrauliczne które narażone są na awarie.  Dobra firma instalatorska dobierze odpowiednią moc. Zapytaj firmę o wycenę kompletnego systemu aby porównać koszty. Polecam polskich producentów. Koszt systemu pompy około 40 000 zł ( + rachunki za ogrzewanie ) 

b) wersja: ogrzewanie podłogowe – wodna tzw. podłogówka akumulacyjna

b) wersja: grzejniki ( nie polecam ze względu na komfort)

Ogrzewanie podczerwienią – Co to jest ?

Za Wikipedia:
” Podczerwień, promieniowanie podczerwone, IR (od ang. infrared) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal między światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nanometrów do 1 milimetra.  Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie cieplne.”

“Promiennik podczerwieni – urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. W zależności od źródła zasilania, wyróżnia się: promienniki gazowe (zasilane gazem), promienniki elektryczne (zasilane energią elektryczną), promienniki wodne (ogrzewane ciepłą wodą).

Promienniki podczerwieni jako elementy grzejne to komponenty lub urządzenia techniczne, które ze względu na swą konstrukcję przeznaczone są do przetwarzania możliwie dużej ilości dostarczonej do nich energii (prąd elektryczny, gaz) w ciepło, które jest z kolei oddawane poprzez powierzchnię promieniowania.

Niezależnie od konstrukcji promiennika podczerwieni dąży się zawsze do tego, aby z jak najmniejszymi stratami doprowadzić do elementu ogrzewanego emitowane z promiennika podczerwieni promieniowanie cieplne, które rozchodzi się falowo niezależnie od innego medium transportowego.Promiennik podczerwieni w zależności od wyposażenia technicznego emituje promieniowanie podczerwone w określonym zakresie długości fali (zakres spektralny).

Aby zrozumieć czym jest ogrzewanie podczerwienią i jak działa , należy zapoznać się z tym czym są systemy grzewcze oraz jakie wyróżniamy sposoby przekazywania ciepła.

Sposoby przekazywania ciepła

1. Przewodzenie np. gdy przytulamy się do bliskiej nam osoby 🙂 , niestety nie da się w ten sposób ogrzać domu

2. Konwekcja – unoszenie się ciepłych mas powietrza. Dotyczy gazów i cieczy. Standardowa do niedawna metoda ogrzewania domu, niekomfortowa – czyli kaloryfery oraz wszelkie wywołujące ruch powietrza

3. Podczerwień – promieniowanie podczerwone –  najpopularniejszy sposób ogrzewania domów, firm.

Najpopularnieszym źródłem jest… słońce ( np.w domach pasywnych duże przeszklenia montuje się tylko od strony południowej),  oraz:
– piece kaflowe akumulacyjne ,
– zwykła  tzw.  podłogówka (promiennik wodny)  zasilana np. gorącą wodą z kotła
– folie grzewcze ( promienniki elektryczne),
– w ogródkach piwnych spotkasz również np. parasole grzewcze ( promiennik gazowy)
– oraz inne które oddają ciepło nie za pomocą ruchu powietrza

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ TO TEŻ TZW. PODŁOGÓWKA WODNA. CAŁE ZAMIESZANIE W ROZUMOWANIU PODCZERWIENI WYNIKA Z TEGO, ŻE NIE ROZRÓŻNIA SIĘ  SPOSOBÓW PRZEKAZYWANIA CIEPŁA. Nie istnieje również takie pojęcie czy  zjawisko jak zatrzymanie podczerwieni na np. panelach podłogowych lub suficie.. Podczerwień to nie jest jakiś rodzaj czerownej lampy ! Podczerwień to sposób przekazywania ciepła.

Zamierzasz budować lub remontować dom? Zastanawiasz się czym ogrzewać dom najtaniej? Możesz ogrzewć go za 0 złotych. !  Potrafimy zaprojektować i dobrać tak system grzewczy i fotowoltaikę, że Twoje rachunki będą bliskie zera.  Na podstawie projektu Twojego domu przygotujemy profesjonalną wycenę KOMPLETNEGO systemu grzewczego. Skontaktuj się z nami i sprawdź. Folie grzewcze Białystok – zapraszamy do kontaktu.

Czym są folie Red Snake?