/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));

Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej

1. Ile energii słonecznej potrzebujesz?

Aby określić średnie zapotrzebowanie domu na energię, spójrz na poprzednie rachunki za media. Aby dobrać moc instalacji dodaj 25 %.  Możesz obliczyć, ile paneli słonecznych potrzebujesz, dzieląc zapotrzebowanie na moc paneli. Np. 5120 kWh /320W=16 szt paneli o mocy 320 W.

Jeśli potrzebujesz dokładnych wyliczeń, nasz ekspert  wykona dla Ciebie wszystkie te obliczenia profesjonalnie.

Średnio zużywa się 1-1,2 Kw na osobę. Rodzina 4 osobowa zużyje około 4200 KW w ciągu roku.

2. Ile watów obecnie używasz?

Popatrz na rachunek za energię elektryczną dla rocznego zużycia. Poszukaj “Kilowatogodzin (lub kWh) zużytej energii za poprzedni rok” . Jeśli rachunek nie pokazuje użytych kilowatogodzin, szukaj początkowych i końcowych odczytów licznika i odejmij poprzedni odczyt od najnowszego.

Mały dom w umiarkowanym klimacie może zużywać około 250 kWh miesięcznie, a większy dom, gdzie klimatyzatory stanowią największą część domowego zużycia energii, może zużywać 2000 kWh lub więcej. Przeciętny dom w Polsce zużywa około 300 kWh miesięcznie. To 10 kWh dziennie lub 0,41 kWh na godzinę.

Ważne jest, aby pamiętać, że panele słoneczne nie działają przez cały czas z maksymalną wydajnością.  Warunki pogodowe mogą na przykład tymczasowo zmniejszyć wydajność systemu. Dlatego instalację dobiera się indywidualnie.