Awaryjne zasilanie domu z fotowoltaiki

23 sierpnia 2023

Zagwarantowanie niezawodnego i ciągłego dostępu do energii elektrycznej w domu stało się niezwykle istotne w obliczu coraz częstszych przerw w dostawie prądu. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz wzrost kosztów tradycyjnych nośników energii sprawiają, że coraz więcej osób zwraca się w stronę odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. W Białymstoku firma Solcity oferuje instalację paneli fotowoltaicznych, które mogą dostarczać nie tylko energię w okresach normalnej pracy sieci, ale również w sytuacjach awaryjnych. W tym artykule dowiesz się, jakie są opcje zasilania awaryjnego dla Twojego domu za pomocą fotowoltaiki.

Dlaczego zasilanie awaryjne jest ważne?

Przerwy w dostawie prądu mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego codziennego życia. W przypadku braku zasilania, wiele urządzeń w domu przestaje działać, co może prowadzić do utraty żywności w zamrażarce, przerw w dostarczaniu ciepłej wody czy nawet braku dostępu do systemów monitoringu i alarmowych. Dlatego też, zasilanie awaryjne jest niezwykle istotne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy przerwy w dostawie prądu są częste lub trwają dłużej. Fotowoltaika w połączeniu z magazynem energii może zapewnić niezawodne zasilanie w takich sytuacjach.

Opcje zasilania awaryjnego z fotowoltaiką

Jedną z opcji jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wraz z falownikiem realizującym funkcję backup w ciągu dnia z energii prosto z modułów fotowoltaicznych. Moc backup zależy w tedy od mocy z jaką produkują moduły fotowoltaiczne.

Druga opcja to rozbudowa o magazyn energii. Magazyn energii pozwala na przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii słonecznej, które można wykorzystać w przypadku awarii sieci. W ten sposób, nawet w sytuacji braku dostawy prądu, dom będzie nadal zasilany energią elektryczną. Ważne aby cały system posiadał funkcję backup. Często jest to dodatkowe urządzenie. Przeczytaj artykuł o magazynach energii – Jaki magazyn energii do domu ? 

Kolejne rozwiązanie jakie proponujemy to agregat prądotwórczy. Tanie, solidne, niezawodne rozwiązanie do realizacji funkcji awaryjnego zasilania. W większości przypadków zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego oraz małego biura.

Jak działa zasilanie awaryjne z fotowoltaiki?

System zasilania awaryjnego z fotowoltaiką działa w sposób hybrydowy, co oznacza, że może pracować zarówno w połączeniu z siecią energetyczną, jak i w trybie wyspowym. W trybie sieciowym, instalacja fotowoltaiczna sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, co pozwala “odłożyć” depozyt w złotówkach na okresy gdy mamy mniejszą produkcję. Natomiast w trybie wyspowym, dom odłącza się od sieci i pobiera energię z paneli fotowoltaicznych lub/oraz z magazynu energii.

W sytuacji awarii sieci, system może automatycznie przejść w tryb zasilania awaryjnego, dostarczając energię do wybranych obwodów w domu. Dzięki temu, podstawowe urządzenia, takie jak lodówka, oświetlenie czy ogrzewanie, będą nadal działać, pomagając w utrzymaniu komfortu i bezpieczeństwa w czasie przerwy w dostawie prądu.

Wybór najlepszego systemu zasilania awaryjnego

Przed podjęciem decyzji o wyborze systemu zasilania awaryjnego z fotowoltaiką, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, takich jak wielkość instalacji fotowoltaicznej, pojemność magazynu energii dostosowanie techniczne rozdzielnicy elektrycznej oraz indywidualne potrzeby i oczekiwania klienta.

Ważne jest również, aby współpracować z renomowaną firmą specjalizującą się w instalacji paneli fotowoltaicznych i zasilaniu awaryjnym. W Białymstoku warto skorzystać z usług polecanego instalatora Solaredge czyli Solcity, którzy oferują kompleksowe usługi w zakresie fotowoltaiki i są w stanie zapewnić nie tylko wysoką jakość instalacji, ale także profesjonalne doradztwo i wsparcie techniczne.

Awaryjne zasilanie domu z fotowoltaiki – tak czy nie

Zasilanie awaryjne z fotowoltaiką to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność niezawodnego dostępu do energii elektrycznej, nawet w sytuacjach awaryjnych. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak Solcity, które oferują kompleksowe rozwiązania w dziedzinie fotowoltaiki i zasilania awaryjnego dla Twojego domu.