Jak najlepiej wykorzystać Net Billing

24 lipca 20230

Jak najlepiej wykorzystać Net Billing

Od wiosny 2022 roku rozliczenia produkcji energii uległy znacznej zmianie. System magazynowania energii na kontach prosumentów przestał funkcjonować. Nie magazynujemy energii, tylko sprzedajemy ją po cenie rynkowej do wybranego zakładu energetycznego. Dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych oznacza to konieczność bardziej świadomego korzystania z prądu. Ci, którzy więcej wiedzą,więcej mogą zyskać.

Nowy system net-bilingu zmusza nas do wkroczenia na rynek energetyczny z własnym produktem. Energia zamieniana jest na pieniądze w czasie rzeczywistym. Wbrew powszechnym opiniom nie oznacza to wcale ogromnej straty, trzeba jedynie chwilkę pochylić się nad tematem i zrozumieć lepiej własne potrzeby.

Jak zakład energetyczny rozlicza zużytą i przesłaną energię?

Dzieje się to dzięki automatycznym licznikom. Urządzenie potrafi zliczyć energię przeznaczoną na potrzeby własne, oraz wysłaną do zakładu na kilka różnych sposobów (o odczytywaniu liczników napiszemy następny artykuł). Wyprodukowana energia jest w pierwszej kolejności przeznaczana dla gospodarstwa domowego, a jeśli wyprodukujemy jej więcej, zostaje przesłana do sieci (np. sąsiada). Każdy kilowat posiada określoną wartość pieniężną. Nasza fotowoltaika zarabia realne kwoty zbierane na koncie u operatora. Nie można z niego wypłacić pieniędzy. Z konta tego będzie nam odejmowana suma za pobrane kilowaty, w czasie gdy fotowoltaika nie działa. Rozliczenie może wyglądać następująco:

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kwp była w stanie zgromadzić 5000kwh z czego 3500kwh zostało rozliczone w net bilingu średnio po 50gr za 1kwh. Daje to sumę 1750zł na koncie operatora, przeznaczoną na spłatę przyszłych rachunków.

Jaka jest cena skupowanej energii?

Cena skupowanej przez naszego dostawcę energii nie jest stała. Cechuje ją duża zmienność. W chwili obecnej rozliczana jest w cyklu miesięcznym, a najłatwiej dowiedzieć się o niej wpisując w wyszukiwarkę frazę RCEm – Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej – PSE. Już po analizie kilku miesiący przekonamy się, że RCEm bardzo się waha. Jednego miesiąca wynosi 41 groszy, a następnego 72 grosze. System jest nieprzewidywalny. Może przynieść przez kwartał więcej korzyści niż przez resztę roku. Jesteśmy dopiero na początku drogi do dużych zmian w sektorze energetycznym, dlatego już teraz warto optymalizować swoją strategię zużycia prądu.

Jak najlepiej wykorzystać  net billing?

Aby jak najlepiej wykorzystać net billing należy rozsądnie rozłożyć zapotrzebowanie energetyczne dla swojego domu lub firmy. Najlepiej jest zaplanować wszystkie energochłonne czynności w godzinach największej produkcji energii z fotowoltaiki. Zwykle jest to od godziny 11.00 do 15.00. Rada jest szczególnie przydatna dla małych i średnich firm, które muszą w trakcie pracy zużywać duże ilości energii. Wykorzystywanie mocy instalacji na bieżąco jest kluczem do jak największego wykorzystania posiadanych zasobów. Dostawca energii zapłaci zawsze dużo mniej za pojedyncze kilowaty. Im więcej sami zużyjemy, tym więcej zyskamy.

Przykłady zwiększenia autokonsumpcji:

  • grzanie CWU z nadwyżek produkcji
  • załączanie pompy ciepła ( funkcja Smart Grid )
  • załączanie klimatyzacji
  • używanie pralki i suszarki w ciągu dnia

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *