Fotowoltaika1 stycznia 20200

Czy panele fotowoltaiczne mogą się zapalić?

Tak, panele słoneczne mogą się zapalić. Ale sam fakt zamontowania paneli nie zwiększa ryzyka powstania pożaru. O tym przeczytasz poniżej.

Czy panele słoneczne stanowią zagrożenie pożarowe?

Ogólna opinia ekspertów jest taka, że ​​słoneczne systemy fotowoltaiczne nie stanowią większego ryzyka niż jakikolwiek inny sprzęt elektryczny – ponieważ przenoszą przewody pod napięciem, zawsze będzie pewne ryzyko, ale w normalnych okolicznościach jest to nieistotne. Zagrożeniem mogą być bardzo stary lub bardzo duże systemy lub uszkodzone.

 

Co może spowodować zapalenie się paneli słonecznych?

Istnieje kilka technicznych powodów, dla których panele słoneczne powodują pożary domów, ale większość z nich sprowadza się do tego samego (możliwego do uniknięcia) źródła: złej instalacji, chociaż naturalne zagrożenia, takie jak uderzenie pioruna, przepięcie i wzrost napięcia mogą również odgrywać pewną rolę. Winić można również niewłaściwie dobrany lub wadliwy sprzęt.

Jak każda inna instalacja elektryczna, systemy fotowoltaiczne są narażone na uszkodzenia elektryczne, takie jak zwarcia łukowe, zwarcia doziemne i prądy zwrotne. Wadliwe połączenia lub uszkodzenia izolacji kabli mogą również powodować problemy. Jeśli takie rzeczy wystąpią, mogą spowodować powstanie gorących punktów, które mogą zapalić łatwopalny materiał w pobliżu. Wiadomo również, że nieprawidłowo zainstalowane lub uszkodzone falowniki DC / AC mogą powodować pożary.

Inną możliwą przyczyną pożaru jest łuk prądu stałego. Jest to najczęstsza przyczyna większych pożarów na dachu budynków komercyjnych i może się zdarzyć w wyniku nieprawidłowej instalacji lub problemów z materiałami. Łuk prądu stałego jest odłączeniem lub uszkodzeniem drutu przewodzącego prąd, który może powodować łuk elektryczny, który jest kontynuacją przepływu prądu przez powietrze, z jednego przewodu do drugiego lub do ziemi. Chociaż w każdej instalacji elektrycznej mogą wystąpić błyski łukowe, jednak systemy fotowoltaiczne są szczególnie wrażliwe na nie ze względu na ciągły prąd stały oraz związane z tym wysokie prądy i napięcia. Łuki prądu stałego nie gasną i mogą osiągać temperaturę nawet 3000 ° C. Łuk elektryczny jest wystarczająco gorący, aby stopić metal, który następnie może spaść i zapalić znajdujące się w pobliżu materiały łatwopalne.

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

 • Warto być wybrednym, jeśli chodzi o instalację systemu fotowoltaicznego. Wybierając instalatora, upewnij się, że posiada doświadczenie i rekomendacje producentów podzespołów.
 • Nie wpadnij w pułapkę kupowania tanich paneli! Mogą one być bardziej podatne na awarie i kosztować pieniądze i kłopoty na dłuższą metę. Wybierz panele słoneczne z długą gwarancją, od oficjalnego dystrybutora oraz zapytaj instalatora, co należy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko na etapie instalacji.
 • Podobnie jak moduły, system montażowy powinien być najlepszej jakości
 • Systemy powinny być regularnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez gryzonie i inne szkodniki, ponieważ dziury w kablach mogą powodować problemy.
 • Wybierz falownik, który ma wbudowaną funkcję SafeDC, oraz system wykrywania łuków elektrycznych.
  Np. Solaredge z funkcją SafeDc

 

Czy panele słoneczne są bezpieczne?

Tak, prawie we wszystkich przypadkach. Pożary paneli słonecznych nie są niemożliwe, ale są bardzo rzadkie. Prawidłowo zainstalowane i konserwowane panele słoneczne nie powinny stanowić większego zagrożenia niż jakiekolwiek inne elektryczne urządzenie domowe. Jeśli martwisz się, porozmawiaj ze swoim instalatorem!

 

   

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *