Fotowoltaikaby Solcity0Fotowoltaika – jak działa ?

Fotowoltaika – jak działa?

Dlaczego należy wybrać ogniwa fotowoltaiczne?

Każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne, ale nie zawsze wiemy w jakim dokładnie zakresie. Od kilku lat popularnością cieszą się informacje dotyczące oszczędzania wody, segregacji odpadów, czy też reklamówek i toreb wielokrotnego użytku lub płóciennych. Jednak dbanie o środowisko naturalne ma znacznie większy zakres działania. Na przestrzeni lat, mocno rozwinęła się branża OZE, w tym właśnie fotowoltaika. Decydując się na przeprowadzkę do domów jednorodzinnych, nie jesteśmy świadomi tego, że ogromne powierzchnię, na których stawiane są domy oraz emisja szkodliwych substancji do atmosfery podczas produkcji energii cieplnej i elektrycznej mocno ingerują we wszystkie systemy ekologiczne. Zainwestowanie w ogniwa fotowoltaiczne zarówno w naszych domach, jak i przedsiębiorstwach znacząco minimalizuje ten problem ekologiczny.

Na jakiej zasadzie działają ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne mogą przewodzić energię elektryczną, ponieważ są półprzewodnikami. Są zbudowane z krzemu, a dzięki jego właściwościom i wykorzystywaniu efektu fotoelektrycznego, promienie słoneczne zmieniane są na prąd elektryczny. Instalację fotowoltaiczną można podłączyć do sieci domowej, z której zasilane będą wszystkie urządzenia. Dzięki całej gamie zabezpieczeń
instalacji, będziemy mieć dostarczany prąd na tej samej zasadzie, co od zakładu energetycznego. Najważniejszą zaletą jest fakt, że energia jaką pobieramy z instalacji fotowoltaicznej jest naszą własną energią, za którą nie musimy płacić, a dodatkowo przyczyniamy się do produkcji przyjaznej środowisku naturalnemu.

Jakie są dostępne rodzaje układów ogniw fotowoltaicznych?

Dzięki współczesnym rozwiązaniom technicznym, na rynku pojawiły się dwa rodzaje układów ogniw: off – grid oraz on – grid.
W skład instalacji off-grid, zwanej także wyspową, wchodzą akumulatory, których zadaniem jest magazynowanie nadwyżki energii wytwarzanej przez panele lub kolektory, co gwarantuje niezależność od zewnętrznych dostawców energii. Niestety ich koszt jest bardzo wysoki. Najbardziej popularnym i stosunkowo tańszym rozwiązaniem jest system on-grid, czyli zintegrowanie sieci operatora z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu można „na bieżąco” wykorzystywać wytwarzaną energię, a jej nadmiar można wprowadzić do sieci, z której w razie czego możną ją z powrotem odebrać. Nowy sposób rozliczania z elektrowniami elektrycznymi w Polsce, właściciele systemu on-grid, mogą traktować go jako „wirtualny magazyn energii”. To rozwiązanie jest niezwykle korzystne
zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych.

Solcity

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone gwiazdką *