Planowanie instalacji fotowoltaicznej na etapie projektu domu.

7 lutego 20230

Z roku na rok na dachach polskich domów przybywa instalacji fotowoltaicznych. Pojawiają się one zarówno na nowych jak i termomodernizowanych budynkach. Zazwyczaj wykonanie instalacji PV na istniejącym już budynku nie stanowi większego problemu. A nawet jeśli jego bryła na to nie pozwala, lub taka instalacja nie będzie wystarczająco wydajna, to zawsze pozostaje możliwość posadowienia paneli na gruncie. Jeżeli jednak dopiero planujemy budowę nowego domu to warto o instalacji PV pomyśleć już na etapie jego projektowania. 

Co należy wziąć pod uwagę projektując dom?

Zapotrzebowanie energetyczne domu

Nowobudowane budynki zgodnie z wymaganiami technicznymi WT 2021 muszą charakteryzować się zwiększoną energooszczędnością i być skuteczniej izolowane, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż w przypadku starszych standardów. Profesjonalnie sporządzony projekt pozwala dokładnie określić ile energii będziemy potrzebować. Na tym etapie warto zastanowić się czy np. nie chcielibyśmy w przyszłości przesiąść się do auta elektrycznego. Wtedy również należy uwzględnić energię jaką będziemy potrzebować do jego ładowania i dodać ją do sumarycznej mocy PV.

Lokalizacja

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej największy wpływ ma jej lokalizacja. Warto ocenić jak wygląda kwestia nasłonecznienia działki. Okazać może się, że część terenu jest niemal cały czas zacieniona przez elementy stałe np. sąsiednie budynki. Im więcej cienia, tym niestety niższa jest sprawność instalacji. Aby zapobiec negatywnym wpływom cienia na instalacje PV, konieczne jest przeanalizowanie obecności ewentualnych zacienień już na etapie projektowania i wybranie możliwie najbardziej optymalnej pod tym kątem lokalizacji.

Idealny dach pod PV

Najlepszy jest dach jednospadowy i zorientowany na południe. Optymalny kąt nachylenia powinien zawierać się między 30 a 40°. Istotna jest także powierzchnia dachu. Powinno to być minimum 30m². Nowoczesne projekty domów często zakładają płaski dach. Czy na takim również można zamontować panele fotowoltaiczne? Oczywiście! Będzie do tego konieczne zastosowanie konstrukcji podtrzymującej panele pod odpowiednim kątem. Co ciekawe, takie rozwiązanie pozwala bardzo precyzyjnie ustawić panele względem kąta padania promieni słonecznych.

Jeżeli chodzi o materiał dachu, to w przypadku nowobudowanych domów żaden nie sprawi kłopotów. Z powodzeniem można zastosować dachówkę, blachodachówkę czy beton. 

Jakie jeszcze korzyści przynosi projekt uwzględniający fotowoltaikę?

Uwzględnienie instalacji PV w projekcie budowanego domu zapewni możliwość jej uruchomienia jeszcze przed ukończeniem domu i uzyskaniem odbioru. Można wtedy korzystać z wytwarzanego prądu w trakcie trwania prac budowlanych. Jeżeli instalacja nie zostanie przewidziana w projekcie, to jej montaż można rozpocząć dopiero po ukończeniu domu i odbiorze. W innym przypadku zostanie to potraktowane jako wykonanie niezgodne    z projektem, co może skutkować wieloma problemami z uzyskaniem odbioru budynku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. 

Przyłącze tymczasowe i taryfa budowlana

Podczas trwania budowy domu zazwyczaj korzysta się z tymczasowego przyłącza energetycznego z tzw. taryfy budowlanej. Aby móc korzystać z prądu z instalacji PV niezbędne jest posiadanie pełnoprawnego przyłącza energetycznego i wymiana licznika na dwukierunkowy. Jest on konieczny dla instalacji PV, ze względu na wymóg zliczania zarówno energii wykorzystanej jak i oddanej do sieci. Gdy już to zrobimy, uzyskamy przyłączenie do sieci i bez przeszkód możemy korzystać z własnej energii.

Instalacja PV w trakcie budowy domu a ulga termomodernizacyjna

Niestety, zamontowanie i używanie instalacji fotowoltaicznej przed odbiorem domu uniemożliwia skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w komentarzu do tego zagadnienia podkreślił, że w trakcie budowy podatnik nie jest jeszcze właścicielem budynku, ale tylko “nakładów prowadzących do jego powstania”. Dopóki nie otrzyma się pozwolenia na zamieszkanie nie można też  traktować przedsięwzięcia  jako inwestycję zakończoną, a tylko takie podlegają uldze.

Można za to wziąć dofinansowanie z Programu Mój Prąd. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadzoruje Program, informuje że jeśli w budynku jest już wykonane przyłącze docelowe i operator systemu dystrybucyjnego ma możliwość montażu licznika dwukierunkowego to można skorzystać z dopłaty. Nie jest to jednak możliwe dla domów z przyłączem tymczasowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *