Fotowoltaikaby Solcity0Rozważasz instalację PV? Zacznij od planowania już na początku budowy!

Planowanie instalacji fotowoltaicznej

Instalacje PV z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej firm oraz osób prywatnych decyduje się na jej montaż. Bardzo ważnym elementem, który będzie wpływał na późniejszy wygląd i estetykę budynku oraz oszczędność problemów dotyczących przeprowadzania
przewodów i skutecznym rozmieszczeniem modułów, jest zaplanowanie prac nad instalacją PV już na etapie budowy.

A jakie czynniki podczas budowy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej instalacji PV oraz komfortowego jej używania w przyszłości? Już wyjaśniamy.

Kształt oraz usytuowanie dachu po właściwej stronie.
Przestrzeń dachu pod kątem stron świata można ocenić podczas wyboru projektu budynku, na którym mają być przeprowadzane prace. W naszym klimacie najbardziej nasłonecznioną stroną dachu jest południowa część. Podczas projektu należy także zwrócić szczególną uwagę na wolną przestrzeń o wielkości około od 20m2 do 60 m2 dla paneli fotowoltaicznych.

Położenie całego budynku oraz możliwe zacienienie.
Oprócz położenia dachu, umiejscowienie domu ma także bardzo ważne znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy większa część domu jest wystawiona w stronę południową, na której będzie możliwa instalacja fotowoltaiczna. Należy pamiętać także, że straty energii rosną wraz ze wzrostem kąta odchylenia dachu od kierunku południowego. Zacienienie wpływa na efektywność instalacji, dlatego ważne jest, aby usunąć wszystkie elementy zacieniające, jak np. komin. Gdy jest to nie możliwe, możemy zastosować system Solaredge z optymalizatorami mocy.

Poprowadzenie przewodów PV.
Estetyczne poprowadzenie oraz schowanie kabli jest zdecydowanie łatwiejsze do wykonania na dachu budynku projektowanego z myślą o instalacji PV, niż na nieprojektowanym pod tym kątem.Podczas etapu planowania montażu paneli fotowoltaicznych warto jest tak poprowadzić kable, aby później móc manewrować w związku z potrzebną mocą. Do miejsca instalacji falownika prowadzone są dwa lub cztery kable solarne przekroju 4-6mm2 oraz jeden przewód PE 6 -16 mm2 wprost z dachu lub poddasza.

Planując instalację fotowoltaiczną, warto skonsultować się z firmą instalacyjną.

Solcity

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone gwiazdką *