Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu paneli fotowoltaicznych?

11 marca 2023
Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu paneli fotowoltaicznych?

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem dynamicznego rozwoju całej branży fotowoltaicznej. Z roku na rok przybywa mocy zainstalowanej w panelach PV. W I kwartale 2022 r. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) przyłączyli do swoich sieci ponad 152 tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 1265 MW. Pod koniec marca 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej OSD wyniosła łącznie ponad milion, a ich moc – ponad 7,3 GW.

Można być pewnym dalszego rozwoju tego sektora, a co za tym idzie powstawania coraz to nowych firm oferujących usługi montażu paneli. W końcu to właśnie fotowoltaika ma być głównym narzędziem w trwającej transformacji energetycznej. Jak w gąszczu firm instalatorskich wybrać tę odpowiednią i na co zwracać uwagę?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej wielu inwestorów porównuje oferty skupiając się tylko i wyłącznie na wycenie przedsięwzięcia. Oczywiście koszt jest bardzo ważny, jednak jest jeszcze wiele innych aspektów, o których nie można zapominać decydując się na tak ważną inwestycję, która powinna przez długie lata służyć wydajnie i bezawaryjnie.

Status prawny

Zawsze należy sprawdzić czy firma, z której usług chcemy skorzystać ma zarejestrowaną, czynną działalność gospodarczą na terenie Polski. Można to zweryfikować w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), gdzie po numerze NIP można sprawdzić status prawny firmy. Jednocześnie można dowiedzieć się od kiedy firma prowadzi działalność – ta z kilkuletnim doświadczeniem będzie zdecydowanie bardziej wiarygodna niż taka, która działa od kilku miesięcy.

Niestety lawinowo pojawiają się (i znikają!) z rynku kolejne “firmy” otwierane przez osoby bez doświadczenia i wiedzy technicznej, które upatrzyły sobie w tej branży sposób na szybki
i teoretycznie łatwy zarobek. Często oferują oni podejrzanie niskie ceny modułów i montażu oraz zachęcają do jak najszybszego podpisania umowy i zapłaty zaliczki. O ile dojdzie z ich strony do faktycznego wykonania montażu, później może okazać się system nie pracuje tak jak powinien, ze względu na błędnie dobrane parametry lub niewłaściwie wykonane prace. Jeżeli  dana firma zakończy swoją działalność inwestor zostanie pozostawiony sam sobie i raczej nie będzie mógł liczyć na żadną obsługę serwisową.

Opinie dotychczasowych klientów i portfolio

Kluczowe jest zapoznanie się z opiniami dotychczasowych klientów danej firmy. Możemy szukać ich w przy wizytówce firmy w Google, na portalach społecznościowych typu Facebook oraz lokalnych forach internetowych. Warto też przejrzeć zdjęcia w zakładkach z realizacjami, które powinny być na stronie internetowej firmy. Zazwyczaj łatwo można rozpoznać, czy są to realne zdjęcia wykonanych prac czy tylko zdjęcia stockowe kupione z banku zdjęć. Jeśli zdjęć nie ma lub są to tylko wizualizacje, powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Czy największa firma będzie najlepsza? Niekoniecznie

Na rynku oprócz firm lokalnych prosperują również duże przedsiębiorstwa z branży fotowoltaicznej, świadczące usługi na terenie całego kraju. Należy jednak liczyć się z tym, że takie firmy nie posiadają na tyle sprawdzonych, własnych ekip montażowych aby zrealizować z ich pomocą wszystkie zlecenia. Muszą one zlecać więc montaże podwykonawcom – do końca więc nie wiadomo kto przyjedzie montować moduły w domu. Niestety często w takich firmach stawia się na ilość, a nie na jakość.

Kompleksowość oferowanych rozwiązań

Warto zdecydować się na usługi firmy, które zrealizuje całe przedsięwzięcie od A do Z. Począwszy od wyceny, niezbędnego doradztwa technicznego, pomocy w uzyskaniu dofinansowania, przyłączenia do sieci aż po opiekę gwarancyjną i pogwarancyjną. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i dodatkowy komfort dla klienta, który nie musi prowadzić rozmów i działań z kilkoma firmami lub instytucjami. 

Uprawnienia oraz certyfikacja

Pamiętaj, że możesz, a nawet powinieneś poprosić ekipę instalatorską o okazanie aktualnych uprawnień niezbędnych do świadczenia usług montażu instalacji PV. Daje to gwarancję, że masz do czynienia z prawdziwymi fachowcami. Podstawą w tej branży jest certyfikat OZE wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego, potwierdzający posiadanie kwalifikacji do instalowania systemów fotowoltaicznych oraz uprawnienia elektryczne SEP. Firma powinna też posiadać certyfikaty uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez producentów oferowanych przez siebie modułów i falowników.