Program „Mój prąd” – Dofinansowanie do fotowoltaiki na rok 2020.

21 lutego 20200

Mój Prąd Białystok

Program „Mój prąd” – nowe zapisy na dofinansowania na rok 2020.

Dnia 13.02.2020 ruszyły kolejne zapisy wniosków na dofinansowania z dziedziny fotowoltaiki. Każda osoba fizyczna, która zamontowała panele fotowoltaiczne, może skorzystać z jednorazowego dofinansowania w kwocie 5 000 zł, jednak nie przekraczając 50% kosztów kwalifikowanych. Biorąc pod uwagę, że średni koszt instalacji instalacji fotowoltaicznej dla czteroosobowej rodziny wynosi około 20 tysięcy złotych, większość osób ubiegających się o dofinansowanie, otrzyma jego
maksymalną kwotę. Same zasady udzielania dofinansowania oraz uzupełnienie wszystkich potrzebnych dokumentów nie są skomplikowane, co za tym idzie, każdy jest w stanie uzupełnić je we własnym zakresie bez pomocy specjalistów. Rozpatrywanie wniosków przebiega sprawnie, a w przypadku spełnienia wszystkich wymogów formalnych i pozytywnemu rozpatrzeniu sprawy, dofinansowanie wypłacane jest maksymalnie w terminie 7 dni roboczych.

Ceny prądu z roku na rok zwiększają się, dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad instalacją własnego źródła odnawialnego, które dodatkowo przyczynia się do kwestii dbania o środowisko naturalne.

Wzrost rachunków za energię elektryczną na rok 2020.
Pomimo licznych zapewnień, że podwyżki za prąd nie dotkną osób fizycznych, Prezes URE mimo wszystko zatwierdził nowe taryfy operatorów energii oraz zostanie wprowadzona nowa opłata skierowana dla odbiorców. Wszelkie zatwierdzone zmiany stawek skutkują wzrostem o 9 zł miesięcznie w taryfie G11 dla przeciętnego gospodarstwa domowego. W tym samym czasie, wraz ze wzrostem cen prądu, została także wprowadzona tzw. opłata mocowa, która będzie obowiązywać od października 2020 roku, a przekazywana będzie wszystkim spółkom energetycznym w celu pomocy w utrzymaniu elektrowni, aby móc zapewnić rezerwy w
razie wypadków problemów dotyczących zapotrzebowania na prąd. Wysokość stawki opłaty mocowej zostanie ogłoszona 30 września 2020 roku, aczkolwiek szacuje się, że odbiorcy energii elektrycznej będą musieli zapłacić nawet 150 zł w skali roku. Sposobem, aby uniezależnić się od podwyżek cen prądu jest przede wszystkim instalacja paneli fotowoltaicznych, które wytwarzając prąd na potrzeby indywidualnego gospodarstwa domowego, pozwala się cieszyć z korzystania darmowej energii elektrycznej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *