Ogrzewanie elektryczne jako najlepsze źródło ciepła w domu.

4 lutego 20200

Ogrzewanie elektryczne z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów również w Białymstoku, którzy planują wybudowanie domu jednorodzinnego, a także u osób chcących zmienić dotychczasowy sposób ogrzewania w mieszkaniu. Elektryczne ogrzewanie domu to przede wszystkich komfort dla domowników. Ale czy koszty związane z jego instalacją oraz eksploatacją są takie wysokie? Jakie są rodzaje ogrzewania elektryczne oraz zalety? Przybliżając informacje dotyczące nowoczesnych metod ogrzewania domu, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z nimi związane.

Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać?

Z roku na rok technologia idzie coraz bardziej do przodu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka wariatów ogrzewania elektrycznego:

  • Centralne ogrzewanie elektryczne – piece elektryczne są stosunkowo tańsze w porównaniu z tradycyjnym kotłami ogrzewania c.o, dodatkowo może on być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu, bez konieczności składowania paliwa. System ogrzewania elektrycznego oparty jest na urządzeniach zasilanych prądem przekazujących ciepło do wody co oznacza, że koszty eksploatacji tego typu ogrzewania są dosyć wysokie lub do istniejącej już instalacji elktrycznej należy wykonać przeróbki oraz zwiększenie poboru mocy.
  • Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne – głównym urządzeniem tego systemu jest piec/ogrzewacz akumulacyjny, który umożliwia pobieranie ciepła podczas tańszej taryfy, aby później móc je oddawać w zależności od preferencji mieszkańców. Najważniejszym plusem jest łatwość montażu i późniejszej eksploatacji, niestety tego typu piec ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym został zamontowany.
  • Ogrzewanie elektryczne podłogowe – system ten jest wykorzystywany jako główne źródło , jak i również jako dodatkowe ogrzewanie w domu. System podłogowy musi być prawidłowo ułożony oraz zaizolowany, aby dobrze spełniało swoje funkcje, pozwalając zmniejszyć ograniczenie strat związanych z różnicą temperatur między podłogą a gruntem. Koszty instalacji są stosunkowo niskie, a niewątpliwie kolejnym plusem jest brak dodatkowych widocznych urządzeń grzewczych. Wykorzystujemy tutaj kable grzewcze, maty grzewcze oraz folie grzewcze.
  • Ogrzewanie elektryczne sufitowe – stosujemy ten system jako główne źródło ogrzewania. Tani koszt materiałów, łatwość montażu, oraz przewidywalne koszta użytkowania to główne zalety tego systemu grzewczego.

Koszty ogrzewania elektrycznego

W większej mierze zależą przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego domu lub mieszkania a także od jego izolacji ciepła.

Nowe domy z reguły posiadają zapotrzebowanie na poziomie 50 W/m2

Dom 100 m2 zużyje więc około 5000 KWh rocznie

 

Budujesz dom? Oto kilka faktów które mogą cię zachęcić do naszych rozwiązań.

Należy pamiętać, że tani w eksploatacji budynek wcale nie musi być skomplikowany w budowie. Jest tak dlatego, że:

  • Inwestując w elektryczne ogrzewanie zaoszczędzamy na kosztach budowy komina i kotłowni, czy chociażby magazynie opału,
  • Ten system ogrzewania jest również bezobsługowy dzięki czemu zaoszczędzamy dużo czasu, pomieszczenia wyglądają schludniej, ale też zwiększamy atrakcyjność budynku w przypadku chęci sprzedaży,
  • System ogrzewania elektrycznego na podczerwień bardzo dobrze sprawdza się jako ogrzewanie podłogowe, które jakby nie patrzeć jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Warto się też zastanowić nad opcją odzyskiwania ciepła wydalanego z budynku powietrza, które daje nam kolejne naście procent oszczędności z kosztów
ogrzewania

Są to oczywiście tylko główne pozytywne cechy tego rozwiązania, wśród tych mniejszych można wymienić m.in. to, że korzystamy z odnawialnych źródeł energii co nie jest obojętne dla środowiska.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *