SolarEdge: Nr 1 w Technologii Fotowoltaicznej i Przetwarzaniu Energii

19 grudnia 2023

Poznajmy Solaredge

Solaredge jest izraelską firmą zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi, i urządzeniami wspomagającymi optymalizację działania różnych rozwiązań energetycznych już od 2006 roku. W ich ofercie znajdziemy wszystkie produkty niezbędne do działania i monitorowania paneli fotowoltaicznych. Takich firm na rynku jest wiele, ale Solaredge ma indywidualne podejście do tematu, które sprawia, że wyższa cena w ich przypadku oznacza też najwyższą jakość produktów.

Ich specjalnością stała się nie tyle sama instalacja, co wszelkie czynności następujące po niej. Firma posiada specjalne rozwiązania eliminujące podstawowe problemy z instalacją fotowoltaiczną, a co za tym idzie zwiększające uzysk energii. Tutaj należy nadmienić, iż strata zarówno w produkcji, jak i w samym wykorzystaniu, może nastąpić w kilku punktach. Jedynie wykorzystanie komponentów najwyższej jakości gwarantuje, że prąd bezproblemowo popłynie z paneli, aż do urządzeń w naszym domu.

Oszczędności oraz zysków w wykorzystaniu tych rozwiązań nie zauważymy od razu, jednakże już po kilku latach staną się one dla nas niezbędną oczywistością. To jedna z tych rzeczy, które dużo bardziej doceniamy z czasem. Gdy instalacje sąsiadów będą potrzebować napraw i usprawnień, instalacja SolarEdge pozostanie bezawaryjna, a w dodatku nie będzie tracić na wartości.

Niezawodny falownik Solaredge

Głównym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Istnieje wielu producentów tego typu urządzeń, oferujących różne wersje zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Wykorzystując coś przez tak długie lata, należy wierzyć, że będzie ono bezpieczne, bezawaryjne i w dodatku tak samo efektywne jak pierwszego dnia. Falownik Solaredge składa się z komponentów wyłącznie klasy A. oznacza to, że są to technologie, które dopiero co zostały stworzone w fabryce, specjalnie na potrzeby firmy Solaredge.

Przypomnę tylko, że nie każdy producent ma taką politykę. Zwykle falowniki składa się z części dostępnych na rynku, często przetwarzanych, usprawnianych lub modernizowanych. Części już wcześniej wykorzystywane mają, rzecz jasna, mniejszą wytrzymałość, za to te z jakością Solaredge z pewnością posiadają optymalną sprawność.

Następnym problemem, związanym z tym co napisaliśmy wcześniej, jest spadek produktywności wraz z czasem. Taki spadek pozostaje nieuchronny, ale w przypadku Solaredge jest on niezauważalny. Polityka tej firmy powoduje, iż marka musi świadczyć o jakości, a w tym wypadku jakość oznacza pracę przez dziesiątki lat, bez awarii lub ingerencji w najbardziej newralgiczne układy.

Dla trójfazowego falownika głównym parametrem, ulegającym degradacji jest sprawności pracy,, czyli to, ile prądu potrafi przyjąć i przetworzyć w odpowiednim czasie. I tu też Solaredge proponuje nam własne rozwiązania. Ich technologia sprawia, że dzięki wykorzystaniu pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej, cała energia docierająca do falownika zostaje przetworzona i rozdysponowana w różnych kierunkach. Wędruje do domu, magazynu energii, lub do sieci przesyłowej, żeby zmniejszyć nasz półroczny rachunek za prąd. Zapewnia to choćby szeroki zakres mocy znamionowej do 10 tys. VA w najsilniejszym modelu dla instalacji domowych SE10K.

Falowniki są przystosowane do działania w różnych warunkach i temperaturach. Można bezpiecznie używać ich do mikroinstalacji domowej, jak i połączone szeregowo w większych instalacjach przemysłowych. Każdy z nich musi zdać bardzo restrykcyjny test wytrzymałości, dlatego instalacje zewnętrzne nie są dla nich straszne. To jest właśnie jedna z przyczyn, dla której nie posiadają dużego wyświetlacza, ani panelu z wieloma przyciskami. Minimalizm w tym wypadku oznacza odporność na warunki zewnętrzne. Potwierdza to także 12 letnia gwarancja, wraz z bogatym wparciem technicznym.

Monitorowanie działania instalacji fotowoltaicznej

Brak rozbudowanego panelu z wieloma przyciskami nie oznacza wcale braku komunikacji, wręcz przeciwnie. W tym aspekcie leży jedna z głównych przewag nad konkurencyjnymi firmami. Solaredge ma rozbudowane systemy monitorowania i zabezpieczenia naszej małej, lub nieco większej ekologicznej elektrowni domowej. Monitorowanie odbywa się na kilku płaszczyznach, a właściciel i obsługa serwisowa mają dostęp natychmiast do każdej z nich.

Falownik oczywiście łączy się z domową siecią wi-fi, a aplikacja jest dostępna na telefonach z systemem android, iOS, oraz Windows. W odróżnieniu od innych tego typu programów oferuje nam ona większą głębię w poznawaniu parametrów pracy falownika. Możemy odczytać napięcie, z jakim płynie prąd do poszczególnych punktów instalacji, oraz wykorzystać diagramy i wykresy do identyfikacji potencjalnych problemów z naszą instalacją.

Czytelność i przejrzystość sprawia, że aplikacja dobrze integruje się z pozostałymi elementami systemu, które opcjonalnie możemy zainstalować w pobliżu naszego falownika. Dzięki specjalnemu dodatkowi Solaredge Modbus Meter czyli inteligentnego licznika, można np. wyliczyć ile prądu zostało wysłane w określonym kierunku, i jak te dane pokrywają się z liczbami wyświetlanymi przez licznik, dostarczony przez dostawcę prądu. Takie urządzenie kosztuje niewiele, a z jego pomocą można dokładnie wyliczyć, ile prądu zużyliśmy, a ile zostało przesłane do sieci, i czy te dane pokrywają się z tymi, które podaje dostawca energii.

Monitorowanie nie kończy się jednak na falowniku. Dzięki optymalizatorom mocy można łatwo sprawdzić wydajność poszczególnych paneli. Dlatego ewentualnie można zlokalizować zaciemnienie, zabrudzenie, lub gorące punkty, które sprawiają, że dany element na dachu produkuje mniej prądu. Praktyczna porada instalatora mówi, że aby uniknąć problemów w przyszłości, najlepiej odsunąć instalację od przewodów kominowych, oraz innych źródeł zanieczyszczeń.

Nie mają one wpływu na produkcję energii w takim stopniu, jak dowiadujemy się z różnych kanałów Youtube, jednak lepiej dmuchać na zimne i każdą część domowej lub firmowej instalacji energetycznej trzymać z dala od gorących i brudnych źródeł, jakimi są np. komin lub klimatyzacja.

Bogata gama sprzętu Solaredge

Solaredge jest znane ze stałego rozbudowywania swojego portfolio urządzeń. Mamy tu nie tylko falowniki i inwertery, ale także takie dodatki jak ładowarka samochodowa, magazyn energii, inteligentny system zarządzania energią Solaredge Home czy inteligentne mierniki prądu. Dla instalatora najciekawsze jest to co dzieje się wewnątrz, a czego nie widać zbytnio gołym okiem. Instalacja Solaredge dzięki specjalnemu rozwiązaniu potrafi obsługiwać każdy panel indywidualnie. To znaczy, że nie są one połączone szeregowo, co pozwala na dokładne monitorowanie, a nawet wyłączenie każdego panelu z osobna. Solaredge na dachu jest zintegrowany z optymalizatorem mocy, aby uzyskać maksymalną produktywność. Optymalizator zwiększa produkcję energii poprzez śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT) dla każdego panela. Umożliwia utrzymanie wysokiego napięcia w obwodzie co przekłada się na zwiększoną wydajność falownika Solaredge. Optymalizatory monitorują efektywność pracy poszczególnych paneli – informacje na ten temat można śledzić poprzez system monitorowania Solaredge Każdy optymalizator mocy wyposażony jest w system SafeDC, który automatycznie redukuje napięcie obwodu do napięcia bezpiecznego, gdy dojdzie do wyłączenia sieci, inwertera lub pożaru.

W zwykłej instalacji jest to niemożliwe. Jeśli jeden panel działa z połową mocy, pozostałe również, podobnie jak dzieje się ze wszystkimi urządzeniami połączonymi szeregowo. Konektory Solaredge wyłączają pojedyncze moduły po to, aby reszta mogła dalej pracować, użytkownik i obsługa serwisowa w każdej chwili są w stanie spojrzeć na skutki regeneracji usterek, i przedsięwziąć stosowne kroki w kierunku zapewnienia jak najlepszego działania całej sekcji modułów.

Takie podejście daje olbrzymią przewagę, więc podobne konektory posiadają też inne firmy, ale jedynie w przypadku Solaredge są one zintegrowane z systemem informatycznym, na bieżąco śledzącym i podejmującym działania mające na celu pozyskiwanie jak największej liczby energii, przy zachowaniu jak największego bezpieczeństwa.

Jeśli o nim mowa, wspomniana funkcja SafeDC™ Solaredge została zaprojektowana w celu zredukowania napięcia modułufotowoltaicznego do bezpiecznego napięcia po wyłączeniu zasilania prądem zmiennym lub falownika, oferując większą ochronę instalatorom, strażakom oraz Państwa domu. Zgodny z najbardziej zaawansowanymi standardami bezpieczeństwa.