Czy warto kupić magazyn energii?
Magazyn energii to urządzenie zdecydowanie nie dla każdego. Możemy z niego korzystać w specyficznych warunkach, tak aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Ten artykuł powinien pomóc wam w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu tego jakże ważnego i przydatnego urządzenia. Co ważniejsze- dzięki niemu będziecie mogli zdecydować kiedy nastał już ten moment, by zakupić magazyn energii, a kiedy warto jeszcze poczekać z podjęciem tej decyzji.
Do czego nie służą magazyny energii?
Magazyny energii zdecydowanie nie są w stanie przechować wystarczająco dużo prądu, aby sprostać zapotrzebowaniu rodziny przez długie, zimowe miesiące. Nie działają tak, że w lato zbiera się energia, a w zimę się z niej korzysta. Magazyn energii przechowuje w najlepszym wypadku energię przez kilka dni. Najdroższe modele są w stanie zachować większość energii nawet tygodnie, ale zbudowanie kompletu baterii przetrzymujących energię na tak długi czas kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Koszty odłączenia od sieci energetycznej możemy zacząć od setek tysięcy złotych. Jak widzicie na tym przykładzie, w tym momencie i jeszcze pewnie przez długie lata rozwiązania polegające na autonomicznej produkcji energii są zupełnie nieopłacalne.
Magazyn energii do off-gridu
Off-grid jest zajęciem przeznaczonym dla hobbystów i znawców tematu. Wykorzystanie magazynów energii w celu zapewnienia prądu na cały rok wymaga wielu wyrzeczeń. Trzeba dokładnie znać parametry swoich urządzeń i korzystać z nich w specyficzny i bardzo wyrafinowany sposób. Off- grid przy stanie dzisiejszej technologii nie jest bynajmniej niemożliwy, ale na pewno jest bardzo drogi i stanowi obciążenie psychiczne dla odbiorców. To tak, jakbyście zatankowali 300 litrów paliwa, które miałoby wam starczyć na całe pół roku. Trzeba wtedy oszczędzać każdą kroplę i z rozsądkiem włączać silnik. Magazyny energii nie służą też podobnie do power banków, używanych w komórkach. Nie doładujemy z nich urządzeń wymagających naładowania. To po prostu mała przydomowa elektrownia, zapewniająca działanie telewizora, pralki i wszystkich innych urządzeń znajdujących się w domu. Nie podłączamy tych urządzeń bezpośrednio do magazynu energii, ale sam magazyn podłączony jest do sieci i normalnie ładujemy wszystko przez gniazdko, tak jak w przypadku prądu płynącego z elektrowni.
Kiedy kupić magazyn energii?
Są jednak sytuacje, w których magazyn energii staje się bardzo istotnym urządzeniem dla życia wszystkich domowników. Te sytuacje nie są szczególne, ani wyjątkowe. Możemy się na nie natknąć w każdym miejscu i o każdej porze. Pierwszym z takich scenariuszy jest wykorzystanie magazynu energii, by zapobiec niestabilności sieci. W wielu miejscach w Polsce wciąż następują nieplanowane wyłączenia prądu. Może to trwać kilka sekund, minut, lub godzin, ale takie zdarzenie zawsze wywołuje negatywne konsekwencje wśród przedsiębiorców, rolników i zwykłych mieszkańców. Magazyn energii z funkcją UPS potrafi w ułamku sekundy przełączyć się na własne zasilanie, więc mieszkańcy, czy przedsiębiorcy nie odczują braku prądu nawet przez chwilę. Urządzenia pozostaną zawsze włączone, a nasze prace kontynuowane. Ma to szczególne znaczenie w małych biurach i zakładach pracy, wykorzystujących energię elektryczną. Energii w magazynie nie starczy prawdopodobnie na cały dzień, ale będzie jej wystarczająco dużo, by przetrwać czas odłączenia od sieci energetycznej.
Magazyn energii jako zasilanie awaryjne
Z tej opcji skorzystają bardzo liczne grupy społeczne. Magazyn energii instalujemy w przedszkolach, by zapewnić dzieciom komfortowe warunki pracy, nauki i zabawy. Podobna idea towarzyszy też domom, w których przebywają ludzie uzależnieni od urządzeń medycznych. Czasem chwilowe odłączenie od prądu może spowodować rekonfigurację takiego urządzenia, a nawet zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. Jak pisałem w poprzednim artykule, energię powinni magazynować też rolnicy, których maszyny muszą utrzymywać gospodarstwo w ciągłej gotowości produkcyjnej. Utrata zasilania uniemożliwia tutaj wykonywanie podstawowych prac, a w dodatku powoduje duże zmiany w harmonogramie.
Magazyn energii dla rolnika
Rolnik musi niestety myśleć o dużo większych pojemnościach magazynu energii niż biuro, gdyż utrzymanie pracy kilku komputerów, drukarek i innego sprzętu biurowego to nic, w porównaniu z chłodnią, w której przechowuje się codzienny udój na sprzedaż, lub cała maszyneria, zapewniająca bydłu i trzodzie chlewnej dostęp do wody. Dodatkową korzyścią dla rolnika w przypadku magazynu energii jest możliwość wykorzystania jej, kiedy jest najbardziej potrzebna. Duża piła, czy inne urządzenie mechaniczne jest w stanie wydrenować całą energię z magazynu w ciągu godziny, więc nie trzeba martwić się o niewykorzystane zasoby. Chcąc zbudować konkurencyjne gospodarstwo, lub zakład produkcyjny, należy już dzisiaj rozważyć wdrożenie instalacji fotowoltaicznej oraz rozwiązań związanych z używaniem magazynu energii, choćby po to, by pracować wtedy kiedy inni nie mogą, a także zachować stały harmonogram zajęć, niezależny od lokalnego dostawcy prądu.
Magazyn energii w niestabilnej sieci energetycznej
Kolejną bardzo przydatną funkcją magazynu energii jest stabilizowanie napięcia w sieci. Kilka instalacji fotowoltaicznych na jednej linii energetycznej może spowodować kłopoty. Dopuszczalnym napięciem w Polsce jest 253 V. Stałe napięcie w gniazdku wynosi 230 V. Przy tym napięciu wszystkie urządzenia w domu będą pracowały prawidłowo, ale gdy jest ono podwyższone, może spowodować awarię licznych sprzętów. Na zbyt wysokim napięciu mogą psuć się sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażone w tanie zasilacze. Pierwszymi ofiarami tego typu zdarzenia są telewizory, komputery, konsole i inne drobne aparaty, podłączone stale do prądu. Zbyt wysokie napięcie, które trwa długo, może uszkodzić sprzęty o większym znaczeniu- ładowarki samochodowe, systemy ogrzewania w naszym domu, oraz inne rzeczy, korzystające z energii elektrycznej. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie napięcia w sieci. Falownik wyłącza się, nie produkując energii z paneli, przy przekroczeniu 253V. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec jest właśnie wykorzystanie magazynu energii, który nie dość, że zmniejszy napięcie, to jeszcze zwiększy autokonsumpcję.
Czy magazyn energii ma sens?
Co do globalnego aspektu opłacalności to oczywiście że Tak, ale prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Magazyn energii musi być praktycznie codziennie ładowany i rozładowywany, gdyż inaczej traci swoje walory. Z każdym dniem przechowywania, jest tam mniej energii, a więc cały proces jej produkowania powoduje straty zamiast zysków. Automatycznie instalacje ustawiane są w taki sposób, że w momencie, gdy przestaje działać fotowoltaika, zaczyna działać magazyn energii, a w momencie gdy przestaje działać magazyn energii – zaczyna się pobór prądu z sieci zgodnie z naszą umową i taryfą godzinową. W tej taktyce najwięcej korzyści uzyska ten, kto sprawi, by w letnie, słoneczne dni w ogóle jego pobór energii z sieci się nie włączał. Energii w magazynie powinno być tyle, żeby starczyło na cały wieczór i noc, aż ponownie wyjdzie słońce i energia z paneli fotowoltaicznych zacznie zasilać dom, oraz sam rozładowany magazyn energii. Czyli jednym słowem – autokonsumpcja. Taki scenariusz daje najwięcej korzyści i pozwala bardzo dobrze konserwować sprzęt. Nie narażamy go zwykle na całkowite rozładowanie, co zwiększa jego użyteczność przez dłuższy czas, a dodatkowo jesteśmy w stanie utrzymać się jedynie z własnej, darmowej energii słonecznej.
Dobór magazynu energii
Prawidłowe wykorzystanie magazynu energii wymaga odpowiedniego doboru jego mocy i parametrów. Dla niektórych wystarczy magazyn 1-fazowy, aczkolwiek rolnicy i firmy będą zapewne zainteresowani magazynem 3- fazowym, mogącym oddać znacznie więcej prądu w krótszym czasie. Niewielkie znaczenie ma tutaj wygląd i umiejscowienie samego magazynu, gdyż jak już pisałem wcześniej, nie podłączamy nic bezpośrednio do niego. Cały proces opisany w poprzednim akapicie odbywa się automatycznie, ale dobrze jest wiedzieć, jak bardzo wykorzystujemy nasz magazyn i ile energii zużywamy w ciągu jednego cyklu.
Jak duży magazyn energii do domu?
- Minimum: 5 kWh np. Solaredge 4,6 kWh
- Optymalnie: 6,5 kWh
- Blisko górnej granicy: 10 kWh
dla domu w którym mieszka około 3-4 osób. W zależności od tego jak korzystamy z prądu, energia powinna nam starczyć na noc i wieczór. Jeśli potrzebujemy jej więcej niż mamy jej w magazynie, wtedy dokupujemy energię z sieci. W przypadku opłacalności, często powtarzana jest dyskusja zwolenników sprzedaży energii do sieci i tych, którzy wolą wykorzystywać ją tylko do własnych potrzeb. Na pewno spotykacie się z opiniami w internecie, mówiącymi, że energia gromadzona w magazynie może być przecież bezstratnie transferowana do sieci, za co otrzymamy umówioną zapłatę. Magazyn energii i instalacja kosztują bardzo dużo, więc opłacalność tego typu projektów wydaje się być niska, w porównaniu ze sprzedażą bezpośrednią. Ten wniosek jest zawsze niepełny i kryje w sobie wiele pułapek. Jak pisałem wcześniej w moich artykułach, największe korzyści z instalacji fotowoltaicznych mają te osoby, które potrafią wykorzystać dla siebie jak najwięcej wyprodukowanej energii. Kluczem do zmniejszenia rachunku za prąd jest, i jeszcze na długo pozostanie używanie na bieżąco tego, co produkują panele – czyli AUTOKONSUMPCJA. Magazyn energii przedłuża działanie paneli i czas całkowitego odłączenia od sieci, a więc oszczędza nam pieniądze. Każda kWh trafiająca do magazynu energii stanowi dla nas zysk, gdyż operatorzy sprzedają prąd znacznie drożej, niż za niego płacą. Przy optymistycznym, letnim scenariuszu możemy przyjąć, że sprzedajemy energię za 50 gr, a kupujemy ją za 1,30 zł, więc wysyłając 1 kWh do magazynu nie tracimy 50gr, ale zyskujemy 1,30 zł.
Więcej na ten temat opisywałem tutaj: Jaki magazyn energii do domu?
Magazyny energii w Białymstoku
W naszej firmie, Solcity, specjalizujemy się w realizacji instalacji fotowoltaicznych zarówno z magazynami energii, jak i bez nich. Współpracujemy z naszymi klientami, omawiamy ich indywidualne potrzeby i dobieramy odpowiednie urządzenia, aby zapewnić im optymalne korzyści. Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom oszczędności na rachunkach za prąd oraz zwiększenie ich niezależności energetycznej.
Możesz się z nami skontaktować jeżeli masz pytania dotyczące instalacji, wyceny , warunków finansowania.